Pobierz aplikacje

Koniec sezonu rowerowego w Kołobrzegu

Koniec sezonu rowerowego w Kołobrzegu

28.11.2019

Rowery kołobrzeskiego systemu miejskiego 30 listopada zjadą z ulic do zimowej przechowalni. Za nami udany sezon – rośnie liczba cyklistów i liczba wypożyczeń. Jednoślady na ulice powrócą już na wiosnę.

30 listopada zakończy się sezon rowerowy w Kołobrzegu. W sobotę rowery będą dostępne po raz ostatni w tym roku – po północy (już 1 grudnia) zostaną zablokowane w stacjach, choć wciąż można będzie jeszcze oddawać wynajęty rower. Bicykle udadzą się na zasłużoną przerwę, w czasie której przejdą przegląd, konserwację i niezbędne naprawy, by powrócić na ulice już w marcu 2020 roku.

Rower Miejski został uruchomiony w czerwcu 2017 roku. W trzecim sezonie mieszkańcy korzystali ze 135 jednośladów i 13 stacji. Łącznie kołobrzeżanie i turyści wypożyczyli je w tym roku ponad 88 tys. razy. Najaktywniejsi byli w miesiącach letnich. Od czerwca do sierpnia zrealizowali prawie 60% wszystkich tegorocznych przejazdów. W lipcu najwięcej – ponad 18,5 tysiąca, co oznacza, że na każdym rowerze odbyło się 137 przejazdów miesięcznie, czyli średnio 4,5 dziennie.

— Liczba przejazdów w zbliżającym się do końca sezonie pokazuje, ze rower miejski w Kołobrzegu był strzałem w dziesiątkę. Przez siedem miesięcy każdy ze 135 rowerów był wypożyczony średnio 647 razy. Liczba użytkowników wzrosła o kolejne 9 200 osób — podsumowuje Aleksandra Myczkowska-Utrata, dyrektor ds. komunikacji Nextbike Polska.
— Teraz czas na zimową przerwę, która zostanie wykorzystana na przygotowanie infrastruktury do kolejnego sezonu.

— Nikt nie wyobraża sobie Kołobrzegu bez Roweru Miejskiego. Jego ogromna popularność wśród mieszkańców i turystów jest imponująca. Wydłużenie bezpłatnego czasu korzystania z roweru dla mieszkańców posiadających Kołobrzeską Kartę Mieszkańca było przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Wśród prawie 10.000 użytkowników karty to właśnie Rower Miejski cieszy się największą popularnością. Dla miasta takiego jak Kołobrzeg – największego uzdrowiska w Polsce, namówienie mieszkańców do pozostawienia samochodów i korzystania z alternatywnych źródeł transportu zawsze było i będzie priorytetem. Rower Miejski doskonale spełnia swoją funkcję – mówi Prezydent Miasta, Anna Mieczkowska.

Dniem z rekordową liczbą wypożyczeń była sobota 20 lipca. Z jednośladów skorzystano 1 080 razy, co oznacza, ze każdy bicykl był wypożyczony tego dnia 8 razy. Średni czas wypożyczenia w tym roku wynosił 28 minut i 28 sekund. Mieszkańcy Kołobrzegu najchętniej korzystali z systemu w godzinach 15:00 – 19:00, kiedy dochodziło do ponad 33 proc. wypożyczeń z całego dnia. W skali tygodnia podział rozkłada się bardzo równomiernie, jednak najwięcej wypożyczeń odnotowywano w soboty – 17,6proc.

Największym zainteresowaniem cieszyły się stacje Latarnia Morska – 15 1010 wypożyczeń oraz Kamienny Szaniec – 13 476 i Ratusz – 9 382. Także pomiędzy tymi lokalizacjami operator odnotował najwięcej przejazdów. Ze stacji: Kamienny Szaniec do Latarnia Morska – 3 511 przejażdżek i z powrotem – 3 478 oraz z wypożyczalni Ratusz do Latarnia Morska – 1 594.

Najaktywniejszy użytkownik Kołobrzeskiego Roweru Miejskiego w bieżącym sezonie (od 1 marca do 25 listopada) skorzystał z systemu 102 razy. Najpopularniejszy rower (numer 63150) wypożyczano 1 347 razy, czyli średnio 5 razy dziennie.

W kołobrzeskim systemie rowerowym do tej pory zarejestrowało się ponad 24,5 tys. osób, z czego 38 proc. użytkowników w bieżącym sezonie. Łącznie przez trzy sezony od inauguracji systemu dokonali oni 249 tysięcy wypożyczeń.

Kołobrzeski Rower Miejski został uruchomiony w czerwcu 2017 roku. Na początkowym etapie obejmował 12 stacji i 125 rowerów. W maju 2018 został dodatkowo rozbudowany o nową stację i kolejne 10 rowerów, ufundowane przez Knight Frank, która zarządza Parkiem Handlowym Albatros. Kołobrzeska sieć wypożyczalni rowerowych jest obecnie jedną z czterech w woj. zachodniopomorskim, w którym można korzystać od wiosny do jesieni z rowerów dostarczonych przez Nextbike Polska.